Avea Çağrı Merkezi / İletişim / Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Avea hattı kullanıcılarının yaşadığı tüm teknik ve genel arızlar için yardım alacağı birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Avea müşteri hizmetleri ve online iletişim kanalları üzerinden yaşadığınız tüm sorunların çözümü için kurumsal destek alabilirsiniz. Avea dijital hizmet kanalları üzerinden kısa süre içinde tüm sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Avea Destek Merkezi

Avea kurumsal iletişim hizmetlerinden yararlanmadan önce yaşadığınız teknik sorun için hangi tür hizmetleri tercih edeceğinizi belirlemeniz gerekmektedir.

Üzerinden istediğiniz iletişim kanalını kullanabilir ve Avea kurumsal iletişim adreslerini rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

Avea İletişim Formu

Bireysel ve kurumsal Avea müşterilerinin online iletişim formları ile şikayet talebi oluşturması mümkündür. Yeni şikayet, şikayet takibi ve şikayet tekrarı iletişim formlarına:

Bağlantı adresleri üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Avea çağrı merkezi ve sosyal medya hesapları üzerinden de aynı taleplerinizi firmaya iletmeniz mümkündür.

Avea İletişim E – Posta Adresi

E – posta ile Avea müşteri hizmetleriyle iletişim kurmak isteyen müşteriler: iletişim@turktelekom.com.tr adresi üzerinden şikayetlerini veya diğer taleplerini iletebilir. Kurumsal e – posta adresi üzerinden yapacağınız tüm yazışmalar hukuki nitelik taşıdığı için yazışmalardan kaynaklanan tüm sorumluluk tarafınıza ait olacaktır.

Avea Şikayet Hattı

Avea ile çalışan kurumsal veya bireysel tüm müşteriler farklı iletişim kanallarını kullanarak firma ile iletişime geçebilir. Avea ile ilgili tüm şikayetlerinizi kuruma iletmek için: Avea Şikayet Yönetimi sayfası üzerinden veya:

Üzerinden tüm şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.

Avea Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Avea müşteri hizmetlerine ulaşarak sorunlarınızı sesli yanıt sistemi üzerinden veya müşteri temsilcileri ile görüşerek yapabilirsiniz. Avea müşteri hizmetleri numaraları:

  • Bireysel Müşteri Hizmetleri: 444 1 444 / 444 1 500
  • Kurumsal Müşteri Hizmetleri: 444 4 KMH (564)

Çağrı merkezleri ile iletişim kurabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük GSM operatörlerinden biri olan Avea farklı iletişim kanalları ile müşterilerine kurumsal destek sağlamaktadır. Tüm kurumsal ve bireysel Avea müşterileri yaşadıkları arızalar, şikayetler ve başvruu takipleri için aynı iletişim adreslerini kullanabilir.

Avea Müşteri Temsilcisi Direkt Bağlanma

Avea hattı kullanıcıları uzun süre telefonda beklemek zorunda kalmadan doğrudan müşteri temsilcisine bağlanmak için alternatif yöntemler kullanabilir. 444 1 444 veya 444 1 500 hatları üzerinden arama yaptıktan sonra:

  • Faturalı hat sahipleri sırasıyla ‘’1’’ ve ‘’0’’ rakamlarını,
  • Faturasız hat sahipleri ise ‘’2’’ ve ‘’0’’ rakamlarını tuşlayarak,

Kısa süre için canlı destek için müşteri temsilcisi ile görüşmeye başlayabilir. Bu adımları takip ettikten sonra bir süre beklemeleri gerekebilir. Bu adımları takip ederek Avea müşteri temsilcisine anında bağlanabilirsiniz.

Avea Kurumsal Sosyal Medya Hesapları

Gelişen teknoloji ve internet kullanımı sayesinde birçok kurumsal firma gibi Avea’da sosyal medya ve internet üzerinden hizmet vermeye başlamıştır. Avea sosyal medya hesaplarına:

Bağlantı adresleri üzerinden kolayca erişim sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinden Avea ile iletişime geçmeden önce firmanın kurumsal hesapları olup olmadığına dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Avea SMS İle İletişim Adresi

Avea müşterilerinin telefon ve online iletişim kanallarının yanı sıra SMS ile yardım hizmetleri alması da mümkündür. Avea SMS yardımı için:

  • ‘’YARDIM’’ yazıp boşluk bırakarak bilgi talebi yazılır,
  • 6616’ya kısa mesaj gönderilir.

Bu adımları takip ederek Avea ile SMS üzerinden destek alabilirsiniz.

Avea Faks Numarası

Avea bayilerine gitmenize gerek kalmadan fatura tebligat adresi değişikliği ve diğer resmi yazışmalar için:

  • 0 312 306 07 32

Faks adresini kullanabilirsiniz.