Ana sayfa İnternet Siteleri Çiçek Sepeti Çağrı Merkezi / İletişim / Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Çiçek Sepeti Çağrı Merkezi / İletişim / Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

5

Çiçek Sepeti Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Çiçek Sepeti çağrı merkezi telefon numarasını arayarak müşteri temsilcisi ile görüşme yapabilirsiniz. En etkili ve hızlı müşteri iletişim yöntemleri arasında yer alan müşteri hizmeti iletişim numaraları kısa sürede tüm müşterilerin etkili çözümler almasını sağlar. Her konuda Çiçek Sepeti ürün ve hizmetlerine ilişkin bildirimlerinizi yapmak için aşağıdaki numaralayı arayabilirsiniz:

  • Çiçek Sepeti Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 0 850 222 00 79
  • Çiçek Sepeti Faks Numarası: 0 212 269 24 00

Çiçek Sepeti Müşteri Hizmetleri İletişim E – Posta Adresi

destek@mail.ciceksepeti.com iletişim e – posta adresini kullanarak müşteri hizmetlerine ilişkin her konuda sorunlarınızı elektronik posta yöntemi ile iletmemiz mümkündür. E – posta, online iletişim formu, çağrı merkezi ve diğer iletişim kanallarını kullanarak rahatlıkla Çiçek Sepeti ürün ve hizmetlerine ilişkin her konuda destek alabilirsiniz.

Çiçek Sepeti İletişim Formu

Çiçek Sepeti ‘’Bize Ulaşın’’ sayfası üzerinden iletişim formuna erişim sağlayabilirsiniz. İletişim formu ile sipariş işlemlerine ilişkin iletişim araçları tek bir sayfa üzerinde yer almaktadır. İletişim formu üzerinde yer alan bilgileri eksiksiz bir ve doğru bir şekilde girdikten sonra, ‘’Gönder’’ seçeneğini kullanarak mesajınızı firmaya iletmeniz mümkündür. İletişim bilgilerinize ve yaşadığınız sorunlara göre firma tarafından en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Çiçek Sepeti İletişim Merkezi

Çiçek Sepeti müşteri hizmetleri destek merkezi üzerinden firmanın güncel iletişim kanalları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Güncel iletişim kanalları üzerinden hızlı görüşme sağlayarak en kısa süre içinde yaşadığınız sorunlara ilişkin yardım alabilirsiniz. Çiçek Sepeti ürün ve hizmetlerine yönelik tüm konularda destek almak için online veya doğrudan iletişim yöntemleri tercih edilebilir.

Çiçek Sepeti Sipariş/Kargo Takip Adresi

Çiçek Sepeti online satış sayfaları üzerinden yaptığınız tüm alışverişler için gönderi durumunu takip etmek için sipariş numarası ve e – posta adresini ilgili alanlara girmeniz yeterlidir. Sipariş durumu hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz ekran dışında ayrıca üyelik hesabı oluşturanların ‘’siparişlerim’’ bölümünden hesap bilgileri sayfası ile gönderi durumunu takip etmesi mümkündür.

Çiçek Sepeti Şikayet Hattı

Çiçek Sepeti ürün ve hizmetlerine ilişkin her konuda şikayet bildirimlerinizi firmanın iletişim kanalları üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Şikayet bildirimi için ayrıca bir yöntem belirtilmediği için mevcut iletişim kanalları kullanılabilir.

  • Çiçek Sepeti Şikayet Hattı: 0 850 222 00 79

Çiçek Sepeti Sosyal Medya Hesapları

Çiçek Sepeti sosyal medya hesaplarını kullanarak güncel duyuru ve kampanyaları görebilir aynı zamanda geri bildirimde bulunabilirsiniz. Çiçek Sepeti sosyal medya hesapları:

5 YORUMLAR

  1. İletişime geçemiyorum verdiğiniz değişim kodu yanlış çıkıyor maalesef lütfen iletişim numarası bırakabilir misiniz

  2. Bugün saat 13:00 da sipariş verdim ve siparişimin saat 17:00 kadar teslim olmadı 732805 müşteri nolu siparişim ile ilgili hiç bir mesaj ve mail gelmedi siparişim hazirmi beğendimmi onaylıyormuyum yola çıktımı haber yok ve takip nunarasindan bakıyorum arabada diyor hala ödemesini yaptığım çiçek piyasada yok bu nasıl bir is

  3. Sipariş verdim 14 gün gecikti üstelik kargom şirkete görünüyor gidiyorum yok deniliyor kaç kere daha şikayet edebilirim bilmiyorum çok severek alışveriş yapirdum bidaha yapmam tavsiye etmem ilgi 0 sorumsuzluk diz boyu halla bekliyorum

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here