Coronavirus Danışma Hattı / Çağrı Merkezi

Coronavirus Danışma Hattı

Tüm dünyayı etkisine alan 2019 coronavirus salgınının (covid-19) sonunda maalesef ülkemizde de görülmeye başlanmasıyla birlikte hepimizin aklında “coronavirüs nedir”, “coronavirus’ten nasıl korunur”, “coronavirus semptomları nelerdir” gibi bir çok soru işareti oluştu.

Bu gibi soruların vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaya başlanmasının ardından sağlık bakanlığı coronavirus danışma hattını hizmete açtı. Yazımızın devamında sağlık bakanlığı coronavirus danışma hattı, dünya sağlık örgütü coronavirus bilgilendirme adresleri gibi bir çok bilgiyi bulabilirsiniz.

Coronavirus / Covid-19 Nedir?

Coronavirus insanlarda ve hayvanlarda hastalıklara yol açan geniş bir virüs ailesine verilen genel bir isimdir. Bu virüs ailesi insanlarda soğuk algınlığından MERS-SARS gibi çok daha önemli hastalıklara kadar geniş bir yelpazede solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar.

Covid-19 ise 2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinden yayılmaya başlayan en son keşfedilmiş olan coronavirüs türünün sebep olduğu bulaşıcı hastalığa verilen isimdir.

Coronavirus’ten Nasıl Korunulur?

Coronavirus’ten korunmanın basit ama etkili kurallarını Sağlık bakanlığının hazırladığı aşağıdaki “koronavirüs riskine karşı 14 kural” vidyosundan öğrenebilirsiniz:

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Sayfaları

Aşağıdaki linklere tıklayarak sağlık bakanlığının koronavirüs ile ilgili detaylı bilgiler verdiği sayfalara, vidyolara ve dokümanlara erişebilirsiniz:

Coronavirus Çağrı Merkezi

Sağlık bakanlığı coronavirus salgınının Türkiye’ye ulaşmasının ardından Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) çağrı merkezini Coronavirus danışma hattına çevirdi. Aşağıdaki numarayı arayarak coronavirus ile ilgili tüm bilgilere direk sağlık bakanlığından ulaşabilirsiniz:

  • Coronavirus Danışma Hattı: 184

Dünya Sağlık Örgütü Coronavirus / Covid-19 Bilgilendirme Adresleri

Eğer İngilizce sorununuz yoksa aşağıdaki linklerden dünya sağlık örgütünün (who) coronavirus ve covid-19 ile ilgili sayfalarından detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak İşaretli Alanlar Gereklidir*