Ana sayfa Özel Kurumlar DHL Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

DHL Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Dünyanın önde gelen lojistik firmaları arasında yer alan DHL, kurumsal müşteri hizmetleri iletişim adresleri üzerinden de aktif olarak hizmet vermektedir. DHL Türkiye çağrı merkezi iletişim numarasını arayarak direkt müşteri temsilcisi ile görüşmek için hafta içi çalışma saatlerine iletişime geçmeniz gerekir. Hafta içi 16.00’dan sonra ve çalışma saatleri dışında yapılan talepler ilk iş gününde sonuçlandırılmaktadır. DHL iletişim merkezi üzerinden güncel iletişim kanallarını görüntüleyerek her konuda taleplerinizi iletebilirsiniz.  

DHL Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

DHL Express müşteri hizmetleri ile telefonla görüşmek içi güncel iletişim numarasını arayabilirsiniz. Müşterilerine her konuda kesintisiz ve hızlı iletişim desteği sunan firma doğrudan ve online iletişim kanalları ile müşteri taleplerini yerine getirmektedir. DHL müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak sipariş durumu başta olmak üzere her türlü hizmet detaylarına ilişkin bilgileri en kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.

  • DHL Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 444 00 40

DHL Müşteri İletişim Merkezi

Müşteri hizmetleri iletişim merkezine hızlı erişim sağlayarak DHL ile görüşme sağlayabilirsiniz. Kurumsal hizmet anlayışı kapsamında müşteri desteğini birçok farklı iletişim kanalı üzerinden sunmayı başaran firma doğrudan ve online iletişim kanalları ile hızlı çözümler sağlar. Müşteri memnuniyeti için alternatif iletişim kanalları üzerinden yapacağınız tüm işlemler en etkili çözüm yöntemlerini sağlayacaktır. Gönderi hizmetleri ve müşteri hizmetleri detaylarına ilişkin her konuda destek almak için ayrıca SSS sayfası üzerinden tüm konularda en hızlı iletişim yöntemlerini ve seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz.

DHL Kargo/Sipariş Takip

DHL kargo takip adresi üzerinden online olarak mevcut gönderilerinizin son durumu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Takip numaranız ile kısa süre içinde sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirerek gönderi durumuna dair tüm konularda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Müşteri taleplerine en kısa sürede yanıt vermeyi başaran firma, online hizmet kanalları üzerinden kargo takibine ilişkin hızlı işlem kanalları ile hizmet sunmaktadır.

DHL İletişim Formu

Online iletişim formu üzerinden DHL kargo hizmetlerine ilişkin her konuda talep, şikayet veya önerilerinizi hızlı bir şekilde iletebilirsiniz. Kişisel bilgileriniz, iletişim adresleriniz ve mesajınızı ilgili form üzerinde yer alan bölümlere yazdıktan sonra en kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Müşterilerinin her konuda en hızlı çözüm önerilerini almalarını ve kesintisiz işlem yapmasını sağlayan firma tarafından online iletişim kanalları üzerinden hızlı hizmet sağlanmaktadır.

DHL Şikayet Hattı

DHL tüketici şikayetleri için müşteri portalına giriş yaparak şikayet bildiriminde bulunabilirsiniz. Ayrıca firmanın diğer tüm iletişim kanalları üzerinden rahatlıkla şikayetlerinizi iletmeniz ve mevcut şikayetlerinize ilişkin en etkili çözüm önerilerini almanız mümkündür. Gelişmiş iletişim kanalları sayesinde her konuda müşterilerinin yaşadığı sorunlar için hızlı çözüm önerileri sağlamaktadır. Müşteri portalı üzerinden yapılacak şikayet bildirimleri için sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Ayrıca: 444 00 40 numaralı çağrı merkezi üzerinden de şikayetlerinizi hızlı bir şekilde firmaya iletmeniz mümkündür.

DHL Sosyal Medya Hesapları

DHL sosyal medya hesaplarını kullanarak geri bildirimde bulunabilir veya firmanın güncel hizmetleri ve duyurularına en kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Sosyal medyanın dünya genelinde yaygın biçimde kullanılmaya başlamasının ardından yerel ve kurumsal pek çok firma tarafından sosyal medya hesapları üzerinden müşteri hizmetleri desteği sunulmaya başlamıştır. Sosyal medya hesaplarını kullanarak kısa sürede geri bildirim verebilir ve güncel kampanyalardan haberdar olabilirsiniz. DHL kurumsal resmi sosyal medya hesapları:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here