Ana sayfa Alışveriş Evkur Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Evkur Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Evkur müşteri hizmetleri telefon numarası ile doğrudan firma temsilcisi ile görüşmeniz mümkündür. Firma tarafından genel bir çağrı merkezi üzerinden müşteri hizmetleri verilmediği için, müşterilerin karşılaştıkları olası ürün ve hizmet sorunları için hizmet aldıkları şubenin iletişim numaralarını kullanmak zorundadır. Genel firma sorunları için müşterilerin iletişim formu üzerinden sorunlarını online olarak iletmesi mümkündür. Kurumsal hizmet açısından çağrı merkezi hizmetleriyle son derece yetersiz kalan firma müşteri desteğiniz genel olarak şube veya bayiler üzerinden sağlar. İşlemlerinizi bu bayilerin iletişim kanalları üzerinden yapmanız mümkündür. Evkur iletişim adreslerini kullanarak doğrudan ilgili şubenin numarası ile müşteri hizmetlerine direkt bağlanabilirsiniz.

Evkur Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Evkur müşteri hizmetleri telefon numarasın illere ve bayilere göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle herhangi bir ürün ve hizmet sorunu için çağrı merkezi numarasını kullanmadan önce işlem yaptığınız firmanın iletişim kanallarını incelemeniz gerekir. Türkiye genelinde birçok farklı noktada yüzlerce mağaza ile hizmet veren firmanın telefon numarasını bulmak için yine kurumsal firma adresi üzerinden mağazalar sayfasını kullanabilirsiniz. 0 212 473 46 46 nolu telefon numarası üzerinden Evkur müşteri hizmetleri telefon numarası ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Evkur Müşteri Destek Merkezi

Müşterilerin ürün veya hizmetlere ilişkin yaşadıkları tüm sorunları kısa sürede çözüme kavuşturmak ve her türlü soruna yanı vermek için firma tarafından online iletişim kanalları ve müşteri destek merkezi üzerinden hizmet sağlanır. Kısa süre içinde en etkili iletişim kanallarını iletişim sayfaları üzerinden görüntüleyerek işlem yapmanız mümkündür. Herhangi bir konuda destek almadan önce hizmet aldığını mağaza ile doğrudan iletişime geçmeniz size vakit kazandıracaktır. İletişim merkezi üzerinde yer alan mağaza numarası ve adresleri müşterilerin yerel mağazalar ile hızlı görüşmelerini sağlar.

Evkur Online Müşteri İletişim Formu

Online iletişim formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra en hızlı çözüm merkezini kullanmış olursunuz. Herhangi bir genel çağrı merkezi ile hizmet vermeyen firma, internet üzerinden iletişim formuyla sorunların çözümünü sağlar. İletişim formu bölümünde yer alan kişisel bilgiler ve iletişim bilgilerini girdikten sonra mesajınızı açık ve anlaşılır bir dille yazdıktan sonra ‘’gönder’’ butonunu kullanarak işlem yapabilirsiniz. İletişim kanalları üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemlerde beyanlarınızın gerçeği yansıttığından emin olun.

Evkur İletişim E – Posta Adresi

Kurumsal e – posta adresi üzerinden firma ile görüşme sağlamak isteyen ve yazışmalarını e – posta adresi üzerinden gerçekleştirmek isteyen müşteriler: info@evkur.com.tr adresini rahatlıkla kullanabilirler. İletişim formundan çok daha hızlı ve kısa sürede yanıt alınması mümkün olan bir yöntem olarak e – posta, müşterilerin her konuda firma ile resmi yazışmalarını yapmalarını sağlar. E posta veya iletişim formu üzerinde yer alacak tüm kişisel bilgileriniz, iletiniz ve iletişim adreslerinizin doğru olduğundan emin olun.

Evkur Sosyal Medya Hesapları

Sosyal medya hesapları üzerinden firmanın güncel ürün ve hizmetlerine ilişkin tüm kampanya ve duyuruları takip edebilirsiniz. Öte yandan kurumsal sosyal medya adresleri ile firmaya sorunlarınızı en kısa sürede ve etkili biçimde iletmeniz mümkündür. İşlemlerinizi kurumsal resmi hesaplar üzerinden yaptığınızdan emin olun. Kurumsal dijital dönüşüm politikaları kapsamında firma tarafından online iletişim kanalları üzerinden çok daha hızlı etkileşim hizmet verilir. Online iletişim formu, e – posta adresi veya doğrudan sosyal medya hesaplarıyla olası ürün ve hizmet sorunları başta olmak üzere her konuda görüşme sağlanabilir. Evkur sosyal medya hesapları:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here