Ana sayfa Özel Kurumlar Havaş Çağrı Merkezi / İletişim / Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Havaş Çağrı Merkezi / İletişim / Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

2

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı öncülüğünde 8 Nisan 1958 tarihinde, ilk olarak Usaş adıyla kurulan Havaş, her ne kadar bu tarihte hizmete başlamış gibi gözükse de ilk faaliyetlerine 1933 yılında başlamıştır. Devlet Hava Yolları adıyla yer hizmetlerini yapmak üzere görevine başlayan Havaş şirketi, ülkemizde uçuş yapan yabancı hava yollarına da yer hizmetleri sunmasıyla geniş bir müşteri kitlesine hizmet vermeye başlamıştır. Müşteri memnuniyetine büyük önem veren şirket, Havaş müşteri hizmetleri aracılığıyla kaliteli ve güvenilir hizmet anlayışını sürdürmektedir. 1987 yılında hizmetleri ikiye bölünen Havaş şirketinin uçak ikram hizmetleri farklı bir şirket üzerinden gerçekleşmeye başlamıştır.

Havaş Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Türkiye’de yer hizmetlerinde faaliyette bulunmak üzere kurulan ve kurulduğu tarihten bu yana günümüzde yer hizmetlerini başarılı bir şekilde sürdüren ilk kuruluş olma unvanını taşıyan Havaş, hava yollarını kullanan kişilerin yakından ilgilendiği bir firmadır. Özellikle uçağa biniş ve iniş sırasında kayıp bagaj sorunları gibi problemlerle karşılaşan yolcular, sık sık Havaş müşteri hizmetleri ile bağlantıya geçip irtibat kurma gereksinimi duymaktadır. Yurt içinde hemen hemen bütün hava alanlarında hizmet veren Havaş, 28 havalimanında yurt dışında da toplam 2 istasyonda kaliteli ve güvenilir hizmetlerine devam etmektedir. 7 gün 24 saat boyunca ulaşabileceğiniz Havaş müşteri hizmetleri telefon numarası sayesinde siz de bu firmadan almış olduğunuz hizmetlerle ilgili olarak teşekkür, öneri, istek veya şikayetlerinizi dile getirerek firmanın yetkilileriyle iletişim kurabilirsiniz:

  • Havaş Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 0 850 222 0 487

Havaş firmasının deneyimli çalışanlardan oluşan müşteri hizmetleri ekibi, 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz olarak hizmet vermektedir. Havaş çağrı merkezi üzerinden dilek, öneri, istek, şikayet veya kayıp bagaj bildirimi gibi işlemler için hızlı sonuçlar alabilirsiniz. Havaş çağrı merkezi numarasını dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Havaş Müşteri Hizmetleri Kayıp Bagaj İletişim Sayfası

Havaş firmasından yurt içi ve yurt dışı merkezli uçuşlarda hava yolu ulaşımını tercih eden yolcuların en sık karşılaştığı problemlerden biri de kayıp bagaj sorunlarıdır. Bagajınızın kaybolması gibi durumlarda Havaş müşteri temsilcisine telefon aracılığıyla bağlanarak detaylı bilgiler veya Havaş kayıp bagaj bildirimi yapabileceğiniz gibi telefon aracı dışında bu işlemler için internet platformunu da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunan Havaş firmasının resmi internet sitesinde Havaş kayıp bagaj bildirim sayfası üzerinden şirket yetkilileri ve müşteri temsilcileriyle en kısa sürede iletişime geçebilirsiniz. Bu sayfa üzerinde Havaş firmasının yer hizmetleri sunduğu yerler ve iletişim bilgilerini kullanarak en kısa sürede müşteri temsilcileriyle iletişim kurabilirsiniz:

Havaş Resmi Sosyal Medya Hesapları

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’deki 28 farklı havaalanı üzerinde kaliteli ve müşteri memnuniyeti odaklı yer hizmetleri sunan Havaş firması her geçen gün yeni müşteriler kazanmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Siz de havayolu ulaşımını tercih ettiğinizde Havaş firmasından aldığınız hizmet hakkında şirketin güler yüzlü hizmet sunan müşteri temsilcilerine en kısa yoldan ulaşmak istiyorsanız, firmanın kurumsal sosyal medya hesaplarını da takibe alabilirsiniz. Hızlı ve güvenilir şekilde müşterilerine geri dönüş sağlayan Havaş firmasının deneyimli müşteri temsilcileriyle iletişim kurmanın yanı sıra şirketin güncel hizmetleri ve avantajlı kampanyaları hakkında da detaylı bilgilere bu sosyal medya hesapları üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. 16.40 ‘te bindiğim adnan menderes mavisehir servisi otogara öncelik verdiğinden yolcuya en ufak saygısı olmadığı için 15 tl ye tenezzül ettiğinden güzergah bildiriminde bulunmadı 2 saatir şehirde geziyorum bu kadar terbiyesiz bi davranış görmedim yazık dkr randevumu kaçırdım.umarim bi tane adam gibi biri şikayeti ciddiye alır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here