Ana sayfa Devlet Kurumları HGS Müşteri Hizmetleri

HGS Müşteri Hizmetleri

7

Hızlı Geçiş Sistemi kısaca HGS, ücretli otoyol ve köprülerde direkt geçiş için kullanılıyor. Hızlı ödeme ve hızlı geçiş sağlayan bu sistem 2012 yılından beri hizmet vermektedir. HGS müşteri hizmetleri 0850 460 60 60 numaralı hattan7/24 ulaşılabiliyor. HGS çağrı merkezi ile iletişime geçerek bakiye sorgulama, ihlal sorgulama, yeni kart talebi vb. birçok konuda çözüm bulabilirsiniz.

HGS’nin iki farklı çeşidi bulunuyor. Kartlı veya etiketli sistem ise, vatandaşların tercihine göre veriliyor. Etiketli HGS sisteminde, sticker tarzındaki küçük kağıt arabanın ön camına yapıştırılıyor. HGS müşteri hizmetleri numarası ile iletişime geçerek OGS işlemlerinizi de yaptırabilirsiniz. Her iki sistem de PTT tarafından yönetiliyor.

HGS müşteri hizmetleri ve alternatif iletişim kanalları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için içeriğimizin devamına göz atabilirsiniz.

HGS Çağrı Merkezi

Telefon Numarası 0850 460 60 60
Geri Arama  Evet
Gerçek Kişi Evet
Çalışma Saatleri HGS çağrı merkezi 7/24 aranabilir.
En İyi Arama Saati 08:15 – 09:45
Direkt Bağlanma Çağrı merkezini aradıktan sonra operatör yardımıyla direkt bağlanabilirsiniz.

HGS İletişim

Müşteri Hizmetleri Numarası 0850 460 60 60
Müşteri Hizmetleri E-Mail Adresi hgs@kgm.gov.tr
İletişim Formu Form için tıklayın.
Kaçak Geçiş HGS kaçak geçiş hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.
Yardım Sayfası HGS yardım ve öneriler sayfası için tıklayın.
Fax 0 312 801 04 04
Genel Müdürlük Adresi Karayolları Genel Müdürlüğü İnönü Bulvarı No: 14 06100 Yücetepe/ANKARA
Genel Müdürlük Telefon Numarası 0312  812 10 10
Sosyal Medya Hesapları Facebook, Twitter, Instagram

HGS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

HGS ile ilgili merak ettiğiniz konuları aşağıda inceleyebilirsiniz. Sizin için HGS hakkında en çok merak edilen soruları cevaplandırdık! Yorumlarda HGS ile ilgili görüş, öneri ve sorunlarınızı belirtebilirsiniz.

HGS Nedir? Nasıl Kullanılır?

HGS, ücretli otoyol ve köprülerde kullanmak için geliştirilmiş bir hizmettir. Bu sistemde araba, kamyon, tır vb. araçlar özel gişeler aracılığıyla doğrudan geçiş yapabilir. Ödeme, kart veya araç camındaki etiketten gerçekleştirilir.

HGS Nasıl Çalışır?

HGS etiketleri pasif RFID(Radyo Frekansı ile Tanımlama) sistemiyle çalışır. Araç camlarında bulunan bu sticker, sistem tarafından doğrulanır ve ödeme gerçekleştirilir. Bakiyede yeterli miktar yoksa 15 gün ek ödeme süresi verilmektedir.

HGS Etiket Ve Kart Farkları Nedir?

HGS etiket sisteminde, araç etiketle ilişkilendirilir. Yeni bir araç alındıysa ve eski HGS etiketi iptal edilmediyse tüm işlemler aynı etiketle yapılır. Sık sık araç değiştirmeyenler için uygundur.

HGS kart sistemi ise sık sık araç değiştiren ve farklı araç kullanan kişiler için idealdir. Bu sistemde özel kartlar, gişelerde okutulur.

HGS Nasıl Alınır?

HGS PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalar veya benzin istasyonlarından alınır. HGS almak için araç ruhsatı ya da fotokopisi ve T.C. kimlik kartı yeterlidir.

HGS Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

HGS anlaşmalı bankalar ile HGS başvurusu yapabilir veya bakiye yükleyebilirsiniz:

 • Akbank
 • Albaraka Türk
 • Kuveyt Türk
 • Halk Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Garanti BBVA
 • İş Bankası
 • Denizbank
 • TEB

HGS Anlaşmalı Benzin İstasyonları Hangisidir?

HGS anlaşmalı benzin istasyonları ile HGS bakiye yükleme, kart vb. işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz:

 • Türkiye Petrol
 • Shell
 • Petrol Ofisi
 • Total 
 • Opet
 • BP

HGS Bakiyemi Nasıl Öğrenebilirim?

HGS bakiyenizi E-Devlet sistemi ile kolayca öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda HGS çağrı merkezi veya web sitesinden de sorulama yapmak mümkündür. Web sitesinden HGS sorgulaması yapmak için tıklayın.

HGS Geçiş İhlali Nedir?

Ücretli otoyol ve köprülerden geçtiğinizde HGS etiketi veya kartınız yoksa ya da hesapta bakiyeniz yetersizse geçiş ihlali yapmış olarak kabul edilirsiniz. 

Gişeden ihlalli geçtiğiniz günden itibaren 15 gün ödeme süresi verilir. Bu süre içinde ödeme yapmayanlar, geçiş ücretinin dört katını ödemek zorundadır.

HGS Ödemesi Nasıl Yapılır?

HGS ödemesi yapmak için anlaşmalı bankaların online bankacılık veya müşteri hizmetlerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda PTT şubelerinden ve HGS çağrı merkezi numarasından da ödeme yapılabiliyor.

HGS Cezam Var Mı?

HGS cezanızı öğrenmek için E-devlet’ten HGS sorgulama bölümüne göz atabilirsiniz. Bununla birlikte HGS müşteri hizmetleri de yardımcı oluyor.

Sorgulama yapmak için tıklayın.

HGS Etiket Ve Kart Ücreti Nedir?

HGS kart ücreti 25 TL’dir. Etiket ücreti ise 12,5 TL olarak belirlenmiştir. Her iki uygulamada da 50 TL bakiye ödemesi yapmak zorunludur.

HGS Ücreti Nedir?

HGS ücreti otoyol ve köprülere göre farklılık gösteriyor. Bununla birlikte araç sınıfına göre de ücret tarifesi değişiyor. HGS ücretlerini yakından incelemek için tıklayın.

Araç Satılınca HGS Ne Olur?

Aracınızı sattığınızda HGS etiketini camdan sökmeniz gerekir. Etiket, camdan söküldüğünde işlevsiz hale gelecektir. İçinde bulunan bakiyeyi 1 ay sonra PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Kartlı sistemi kullanıyorsanız, HGS çağrı merkezi numarasıyla iletişime geçerek yeni plaka tanımlaması yaptırabilirsiniz.

İnternetten HGS Nasıl Ödenir?

İnternetten HGS ödemesi yapmak için PTT AVM’nin resmi web sitesini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda online bankacılık ile ödeme yapmanız mümkün. PTT AVM’nin web sitesinden ödeme yapmak için tıklayın.

HGS Ve OGS Farkı Nedir?

HGS ve OGS, PTT tarafından yönetilir ve kontrol edilir. Her iki sistemde de sürücülerin direkt geçmesi hedeflenir. OGS, HGS’ye göre sürücüler için daha maliyetlidir. Geçiş sistemlerinde herhangi bir fark yoktur.

 

7 YORUMLAR

 1. Yabancı plakalı aracımla 37.50 TL geçis ücretin hgs kartında yeterli bakiye olmadığı için cezalı olarak 187.50 TL ye çıkarılıyor, PTT ye gidip bakiye yüklüyorum bu cezayı ilgilendirmez daha sonraki geçişler için kullanırsınız dediler bu bilgiler PTT de yalnız yabancı araçlara 5 katı ceza uygulanır diye söylemediler büyük bir haksız uygulama.

 2. Otomatik ödeme talimati verdiğim kartı iptal ettirmisim ondan dolayı, karayollari alacaklarını alamamış.evet ben görevimi geciktirmisim kabul ediyorum, yolsuzluk yapmadim ödeme geciktirdim.borcun 4 katı faiz nedir 16.gunde 4 katı, bunun adı tefecilik bile değil tefeci bile yilda %100 alır.ayda değil bu ülkede tefecilik suçtur.dava açacağım isterse sözleşmede yazsın farketmez alınamaz bankaların açıkladığı faiz oranları hariç alınamaz. Yazıklar olsun.

  • ilignç avrasya tünelinden geçiyorum bakiye yetersiz diye 35 gün sonra 36 tl ye 145 tl ceza yazıp gönderiyor bundan büyük tefecilik varmı acaba merakla hayretle bakıyorum

  • hgs soyguna çıkmış haberimiz yok madem cezalı duruma düşüyorum düşmeden bir uyarı yazsanız olmazmı süre dolduktan sonra haciz edeceğim diye bir yazı gönderebilen uyarı için gönderemezmi tefeciler hgs den insaflı

 3. Mrb 2018 2019 HGS borcu kapattım 2019 da muayeneye girdim bana 2021 de 218 TL borç gözükmektedir yatrdım borç kagtlarni waail olarak kgm.com .tr adresine gönder düşelim dediniz gönderdim 2 ay oldu düsülmemiş borcun düsulmesine tarafıma bilgi waail olarak bilgi verilmesini talep ederim

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here