Ana sayfa Alışveriş İpekyol Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

İpekyol Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

İpekyol gibi alışveriş şirketleri’nin müşteri potansiyeli fazla olan birçok firmanın çağrı merkezine bağlanmak yada çağrı merkezi numarasını bulmak her zaman kolay olmayabiliyor. İpekyol çağrı merkezine bağlanırken de bazen bir süre beklemeniz gerekebiliyor. Müşteri temsilcileri hatlardaki arama yoğunluğa göre size mutlaka dönüş yapacaktır, şikayet ve sorunlarınız ile yakından ilgilenecektir. İpekyol çağrı merkezine bağlanmak için ise aşağıdaki iletişim yoluyla iletişime geçip destek alabilirsiniz.

Kullanıcıların en çok karşılaştıkları problemlerin başında, defolu ürün, ürün geri iade, kargo geçikmesi gibi sorunları yer almaktadır.

Kendi başınıza çözüm üretemediğiniz durumlar için ipekyol çağrı merkezinden destek almak en mantıklı seçenektir.

İpekyol Çağrı Merkezi İletişim Numarası:
0212 368 0 111

İsterseniz aşağıda bulunan bağlantı üzerinden de şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.

İpekyol İletişim Formu

Arama Terimleri: ipekyol iletişim bilgileri, ipekyol telefon no, ipekyol irtibat tel, ipekyol canlı destek, ipekyol müşteri temsilcisi, ipekyol şikayet hattı

2 YORUMLAR

  1. merhabalar
    2019 mayıs ayında doğum günüm için hediye gelmişti. Beden olmadığından daha sonra alış veriş yapmam üzere firmanız tarafından 1 yıl geçerli olan hediye çeki verildi. 08.mayıs doğum günüm ve Pandemi dolayısıyla kapalı olduğunuzdan hediye çekini kullanma sürem geçiyor. Bu konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  2. Sizden degistirme kagidini kaybettim 150 liralik ve imdirimden aldigim urun yoktu bu nedenle 2 3 kez gitim iadesini roca ediyorum kaybettim cok kizginim!ankara tunalu magazasindan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here