Ana sayfa Alışveriş Joker Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Joker Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Joker çağrı merkezi iletişim hattını arayarak direkt müşteri temsilcisine bağlanmak için hafta için: 10.00 – 20.00 saatleri arasında arama yapmanız gerekir. Çalışma saatleri dışında yapacağınız aramalarda müşteri hizmetleri ile görüşmeniz mümkün değildir. Müşteri memnuniyet ve hızlı kurumsal hizmet seçenekleri sayesinde kısa süre içinde müşterine çözüm önerileri sunmaktadır. Joker iletişim hattını kullanarak ürün ve hizmet detayları, iptal ve iade işlemleri, ödeme ve online alışverişler başta olmak üzere her konuda yardım alabilirsiniz. Alternatif iletişim kanallarını kullanarak da hızlı hizmet almanız mümkündür.

Joker Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Joker müşteri hizmetlerini arayarak kurumsal destek almak için müşteri hizmetleri telefon numarasını kullanmanız mümkündür. Destek hattı üzerinden hafta içi çalışma saatlerinde müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden destek alabilirsiniz. Müşterilerine tüm iletişim kanalları üzerinde kesintisiz hizmet sunmayı başaran firma, genel sorunlar için destek hattı üzerinden işlem gerçekleştirilmesini sağlar.

  • Joker Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 0 850 200 14 14

Joker İletişim Destek Merkezi

Joker iletişim merkezi üzerinde yer alan güncel iletişim kanallarının hepsine tek bir sayfa üzerinden hızlı erişim sağlamanız mümkündür. Mağazalardan veya online satış mağazası üzerinden yaptığınız alışverişlerinizde ürün hizmetlere ilişkin şikayet, talep ve önerilerinizi doğrudan söz konusu iletişim kanalları üzerinden firmaya iletmeniz mümkündür. Alışveriş yaptığınız veya hizmet aldığınız mağazaların iletişim kanallarını kullanarak daha kısa sürede yanıt almanız da mümkündür.

Joker İletişim Formu

Online iletişim formu üzerinde yer alan kişisel ve iletişim bilgileri alanlarını doldurduktan sonra, Joker online iletişim formu üzerinde yer alan; ‘’Konu’’, ‘’Mesaj’’ ve ‘’Sipariş Numarası’’ alanlarını doldurduktan sonra işlem iletinizi göndermeniz mümkündür. Kısa süre içinde online iletişim formu üzerinden her konuda bildirimde bulunmanız mümkünüdür. İletişim formu üzerinde yer alan iletişim bilgilerinize göre, firma ile paylaştığınız soruna yönelik kısa süre içinde tarafınıza dönüş yapılacaktır.

Joker Sipariş Takibi

Joker’in online satış mağazası üzerinden alışveriş yapmanız halinde gönderi durumu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sipariş/kargo takibi yapmak için ‘’Hesabım’’ bölümünden işlem yapmanız gerekir. Satın alma işlemlerinde ise online satış mağazası üzerinden üyelik işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Sipariş durumuna ilişkin her konuda desteği yardım sayfası üzerinden alabilirsiniz. Kargo takip ve değişim işlemleri için üyelik oluşturmanız gerekebilir.

Joker Şikayet Hattı

Joker online satış sayfası veya mağazaları aracılığıyla yaptığınız alışverişlere yönelik her konuda ürün ve hizmetlere ilişkin sorunların şikayet hattı üzerinden firmaya iletilmesi mümkündür. Müşterileri için en kısa sürede hızlı çözüm önerileri sunmayı başaran firma tüm iletişim kanalları üzerinden müşteri şikayetlerini kabul etmektedir. Müşteri hizmetlerine yönelik ürün veya hizmet detayları ile ilgili sorunlarınızı ve şikayetlerinizi iletmek için çağrı merkezi telefon numarasını veya diğer tüm iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

  • Joker Şikayet Hattı: 0 850 200 14 14

Joker Sosyal Medya Hesapları

Joker web veya mobil uygulamaları üzerinden firma ile görüşme sağlayabileceğiniz en hızlı online iletişim kanallarını görüntülemeniz mümkündür. Öte yandan firma tarafından sosyal medya hesapları ile de kesintisiz müşteri hizmetleri desteği sunulur. Her konuda geri bildirimlerinizi sosyal medya hesaplarını kullanarak verebilir ve kısa süre içinde sorunun çözümü için kurumsal destek alabilirsiniz. Mobil uygulamam mağazaları üzerinden Joker mobil uygulamasını da indirerek çok daha hızlı bir şekilde 7/24 geri bildirim göndermeniz mümkündür. Joker resmi sosyal medya hesapları:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here