Ana sayfa Alışveriş Koton Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Koton Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

0
koton cagri merkezi
koton iletisim

Koton giyim markasının ürün ve hizmetlerine ilişkin her konuda bildirim verebileceğiniz çağrı merkezi numarasını aradıktan sonra müşteri temsilcisi ile direkt görüşme sağlamanız mümkündür. Müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak veya diğer online iletişim kanalları ile görüşme sağlayarak çok daha kısa sürede firmanın hizmet sorunlarına ilişkin bildirimlerinizi iletmeniz mümkündür. Koton iletişim sayfası üzerinde yer alan tüm iletişim yöntemleri, müşteri memnuniyeti odaklı olarak aktif olarak en iyi ve hızlı çözüm önerilerini sağlamaktadır.

Koton Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Koton çağrı merkezini aradıktan sonra birçok konuda firma temsilcisi ile görüşme sağlayarak konu hakkında çözüm önerilerine ulaşmanız mümkündür. Müşteri hizmetleri telefon numarasının yanı sıra online iletişim kanalları ile de kurumsal iletişim desteği sunmayı başaran firma kısa süre içinde müşterilerinin şikayet, talep ve önerilerine yanıt vermektedir. İnternet veya mağazalar üzerinden yaptığınız alışverişlerde Koton ürünleri ya da personel hizmetlerine ilişkin sorunları çağrı merkezi ile iletmeniz mümkündür.

  • Koton Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 0 850 208 71 71

Koton Müşteri Yardım ve İletişim Merkezi

Koton müşterilerinin güncel iletişim merkezinde yer alan yöntemleri kullanarak gerçekleştirecekleri tüm işlemler kısa sürede sonuçlandırılmaktadır. Güncel iletişim kanallarını kullanarak yapacağınız tüm görüşmeler için farklı iletişim tercihlerinde bulunabilirsiniz. Tüm kurumsal firmalarda olduğu gibi Koton tarafından da müşterilerinin en iyi iletişim hizmetini almaları için yardım ve iletişim desteği sağlanmaktadır. 

Koton Müşteri İletişim Formu

Koton müşterileri tarafından şikayet, talep ve önerileri için iletişim formu sunulduğu gibi benzer bir form üzerinden aynı zamdan kapıda ödeme iade formuna da tek bir adres üzerinden ulaşmaları mümkündür. İletişim formu üzerinde yer alan zorunlu alanları doldurduktan sonra rahatlıkla firma tarafından güncel olarak paylaştığınız iletişim kanalları üzerinden hizmet sunulmaktadır. İletişim formu üzerinde yer alan tüm bilgileri girdikten sonra formu onaylayarak firmaya göndermeniz mümkündür.  

Koton Kurumsal İletişim E – Posta Adresi

Koton’un kurumsal müşteri iletişim e – posta adresini kullanarak her konuda resmi yazışmalarınızı başlatmanız mümkündür. Ürün ve hizmet sorunları başta olmak üzere öneri, talep veya şikayetleriniz içinde elektronik posta adresini kullanmanız mümkündür. mim@koton.com e – posta adresine iletilerinizi göndererek her konuda firma temsilcileri ile yazışma başlatmanız mümkündür.

Koton Sipariş/Gönderi/Kargo Takip

Online Koton satış mağazası üzerinden sipariş vermeniz halinde siparişinizin son durumu hakkında en güncel bilgilere gönderi takip ekranı üzerinden ulaşmanız mümkündür. Benzer şekilde gönderimi yapacak kargo firmasının gönderi sorgulama ekranlarını da kullanarak işlem yapabileceğiniz gibi bu süreci kısaltarak online müşterilerinin siparişlerini takip etmesini sağlar.

Koton Şikayet Hattı

Şikayet bildiriminde bulunmak için Koton firmasına ait tüm iletişim yöntemlerini kullanabilirsiniz. Çağrı merkezi, e – posta, iletişim formları veya diğer aktif yöntemler ürün ve hizmetlere ilişkin kullanılabilir. En hızlı çözümler ise çağrı merkezi üzerinden yapılan şikayet bildirimleri ile sunulacaktır.

  • Koton Şikayet Hattı: 0850 208 71 71

Koton Sosyal Medya Hesapları

Koton sosyal medya hesaplarını takip ederek firmanın güncel kampanyalarından ve en yeni ürünlerinden haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarını ayrıca müşteri hizmetleri desteği olarak da kullanarak ürünler veya hizmetler hakkında geri bildirimlerinizi sosyal medya araçları üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Popüler tüm ağlar üzerinden Koton tarafından hizmet verilir. Koton resmi sosyal medya hesapları:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here