UPS Kargo Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

ups kargo iletisim

UPS Kargo uluslararası ve yurt içi kargoculuk hizmetleri ile hem bireysel hem de kurumsal kargo gönderimi alanında faaliyet göstermektedir. UPS Kargo Türkiye hizmetleri için tüm mevcut online veya doğrudan iletişim kanallarını kullanarak rahatlıkla kargo takibi veya diğer hizmetlere ilişkin işlem gerçekleştirebilirsiniz. UPS Kargo iletişim adreslerini kullanarak kargo işlemlerinin tümü için kurumsal destek alabilirsiniz. Kurumsal hizmet anlayışı ve müşteri memnuniyeti odaklı alternatif iletişim kanalları sayesinde günün her saatinde müşterilerin rahatlıkla firmanın ürün ve hizmetlerine yönelik şikayet, öneri ve taleplerini iletmesi mümkündür. Müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak kısa süre içinde hizmet takibi ve şikayet bildirimi yapabilirsiniz. Haftanın beş günü (Pazartesi ve Cuma) 09.00 – 20.00 saatleri arasında müşteri temsilcisi ile görüşme sağlayabilirsiniz.

UPS Kargo Çağrı Merkezi Numarası

UPS Kargo Türkiye müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak kargo durumu, teslimat bilgileri, ödemeler, ordino bilgiler, gönderi türüne göre servis çeşitleri, sigortalı gönderim vb. olmak üzere birbirinden farklı pek çok işlem gerçekleştirilebilir. Çağrı merkezi iletişim numarasını kullanarak firmanı sunduğu her hizmet için detaylı bilgi alabilir ve işlem gerçekleştirebilirsiniz.

  • UPS Kargo Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 0 850 255 00 66
  • UPS Kargo Faks Numarası: 212 409 06 10 – 409 06 22
  • UPS Kargo Kurye Rezervasyon WhatsApp Hattı: 0530 524 93 33

UPS Kargo Müşteri Destek Merkezi

Müşteri hizmetleri iletişim merkezi üzerinde yer alan tüm iletişim kanalları kullanılarak gönderi takibinden kurye rezervasyonlarına kadar pek çok farklı hizmet gerçekleştirilebilir. Müşterilerin talep ettikleri hizmet türüne göre tercih edecekleri işlem kanalları da farklılık gösterebilir. Tüm şubelere mevcut iletişim kanalları üzerinden ulaşarak işlem yapabilir veya taleplerinizi iletebilirsiniz.

UPS Kargo Gönderi/Kargo Takip Ekranı

Kargo takip sistemleri sunan tüm firmalar gibi UPS Kargo Türkiye içinde yurt içi veya yurt dışı gönderilerinde sipariş numarasına göre sorgulama yapılabilir. Bunun için müşterilerin online kargo takip ekranı üzerinden sipariş numaralarını girmeleri veya çağrı merkezi üzerinden kargo takibi için yine aynı numara ile sorgulama işlemi gerçekleştirmeleri mümkündür. Gönderi takibi yapmak için online kargo takip ekranına erişim sağlamanız oldukça kolaydır.

UPS Kargo Şikayet Hattı

Tüm iletişim kanallarını kullanarak UPS Kargo ürün ve hizmetler için şikayet bildirimlerinizi yapabilirsiniz. En kısa sürede yanıt almak için doğrudan müşteri hizmetleri telefon numarasını kullanarak işlem yapmanız ve şikayet talebi oluşturmanız mümkündür. Kargo gönderim sürecine veya diğer konulara ilişkin yaşadığınız sorunların çözümü için Müşteri Hizmetleri sayfası üzerinden işlemleri görüntüleyebilirsiniz.

  • UPS Kargo Şikayet Hattı: 0850 255 00 66

UPS Kargo İletişim Formu

UPS Kargo ürün ve hizmetlerine ilişkin tüm öneri ve görüşlerinizi doğrudan iletişim formu üzerinden firmaya bildirebilir ve form üzerinde yer alan iletişim bilgileriniz ile tarafınıza dönüş yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bireysel veya kurumsal müşteri seçeneklerinden birini işaretledikten sonra iletişim ve kişisel bilgileri doldurarak mesajınızı firmaya iletmeniz mümkündür.

UPS Kargo Sosyal Medya Hesapları

UPS Kargo sosyal medya hesaplarını takip ederek olası sorun bildirimi veya hizmet detayları için işlem yapmanız mümkündür. Ayrıca firmanın güncel kampanya ve duyurularını da söz konusu resmi sosyal medya hesaplarını kullanarak öğrenebilirsiniz. Popüler tüm sosyal mecralar üzerinden UPS Kargo tarafından müşteri desteği sunulur. UPS Kargo sosyal medya hesapları:

Bir Yorum Bırakın

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak İşaretli Alanlar Gereklidir*