Banabi Müşteri Hizmetleri

banabi numarasi

Yemeksepeti bünyesinde faaliyet göstermeye başlayan Banabi, Yemeksepeti iletişim kanalları üzerinden müşteri hizmetlerini vermektedir. Güncel iletişim kanallarını kullanarak Banabi uygulaması üzerinden sipariş ettiğiniz tüm ürünler hakkında veya hizmet kalitesine ilişkin bildirimlerinizi iletebilirsiniz. Türkiye’nin önde gelen online yemek sipariş servisi olmayı başaran Yemeksepeti, Banabi uygulaması sayesinde aynı zamanda müşterilerinin birçok farklı maket ihtiyacının da karşılanmasını sağlamaktadır. Türkiye’nin hemen hemen tüm noktalarında Yemeksepeti hizmetlerinden yararlanmanız mümkündür.

Banabi Müşteri İletişim Merkezi

Yemeksepeti ve Banabi uygulaması üzerinden mobil ya da web arayüzünü kullanarak yapacağınız tüm alışverişlerinizde yaşanan sorunları iletişim merkezi üzerinde yer alan araçları kullanarak firmaya bildirmeniz mümkündür. Yardım ve iletişim merkezi üzerinden ayrıca en etkili görüşme sağlayabileceğiniz iletişim kanallarının hangileri olduğunu görüntülemeniz de mümkündür. Müşteri destek merkezi üzerinde yer alan hızlı çözüm önerileri ve SSS sayfası üzerindeki işlem yöntemleri müşterilerin olası hizmet sorunlarına çözüm üretmek için kullanılabilir.

Banabi Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Yemeksepeti iletişim sayfası üzerinde yer alan müşteri hizmetleri iletişim numarasını kullanarak Banabi ve Yemeksepeti üzerinden gerçekleştirilen tüm alışverişler hakkında ödeme, iptal, iade, değişiklik veya şikayet, öneri bildirimleri için taleplerinizi iletmeniz mümkündür. Kurye ve teslimat ile ilgili sorunlarda ya da sipariş durumu hakkında bilgi edinmek için ayrıca canlı destek hattını kullanarak Yemeksepeti ve Banabi hizmetlerine ilişkin yardım almanız mümkündür. Çağrı merkezi iletişim numarasını arayarak günün her saatinde kurumsal destek alabilirsiniz.

  • Banabi Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 444 5 445
  • Banabi Genel Müdürlük Telefon Numarası: +90 212 359 18 00

Banabi İletişim E – Posta Adresi

info@yemeksepeti.com e – posta adresini kullanarak Banabi hizmetlerine yönelik her konuda resmi yazışmalarınızı yapabilirsiniz. Güncel iletişim kanalları veya diğer online iletişim araçlarını kullanarak da bildirimde bulunmanız mümkündür. Her türlü görüş, öneri ve şikayetlerinizi canlı destek hattı üzerinden veya e – posta ile iletmeniz mümkündür.

Banabi Şikayet Hattı

Banabi uygulaması üzerinden yaşadığınız ürün ve hizmet sorunlarına ilişkin her konuda şikayetlerinizi firmanın aktif iletişim kanalları üzerinden bildirmeniz mümkündür. Firma temsilcilerine kısa sürede ulaştırabileceğiniz şikayet bildirimleriniz için en etkili yöntem çağrı merkezini aramak veya canlı destek üzerinden görüşme sağlamaktır. Web ya da mobil uygulamalar üzerinden rahatlıkla Banabi ile ilgili görüşlerinizi bildirebilir ve şikayetlerinizi firmaya en kısa sürede iletebilirsiniz.

  • Banabi Şikayet Hattı: 444 5 445
Scroll to Top