BTK İletişim

BTK Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kısaca BTK, 2000 yılından beri faaliyet göstermektedir. Türkiye’deki telekomünikasyon sektörünü denetlemek ve düzenlemek amacıyla kurulmuştur. Kurum daha önce farklı isimlerle hizmet vermekte olup 2020 yılında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ismini almıştır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı olan BTK, düzenleme, yetkilendirme, denetleme vb. yetkilere sahiptir. Bu bağlamda telekomünikasyonla ilgili pek çok konu ve şirket BTK tarafından denetlenmektedir. Farklı bölgelerde dokuz müdürlüğü vardır ancak genel merkezi Ankara’dadır. BTK’nın esas amacı herkes için ileri ve gelişmiş teknolojide eşit telekomünikasyon hizmetini sağlamaktır.

BTK, Türkiye sınırları içindeki internet, telefon, posta vb. telekomünikasyonla ilgili her konuyu denetleme hakkına sahiptir. Aynı zamanda yurtdışından getirilen telefonlar veya çalınan/kaybolan cihazlar da IMEI koduyla BTK’ya bildirilir. BTK çağrı merkezi ALO 120 numarasıyla hizmet verir. Tüketiciler IMEI, şikayet, bildirim, vb. konularda bu numarayla iletişime geçebilir.

İçeriğimizin devamında BTK çağrı merkezi ve diğer alternatif iletişim yöntemlerini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda en alt kısımda BTK ile ilgili en çok merak edilen soruları cevaplandırdık.

BTK Çağrı Merkezi

Telefon Numarası120
Çalışma SaatleriBTK çağrı merkezi 7/24 aranabilir.
Direkt BağlanmaÇağrı merkezini aradıktan sonra operatör yardımıyla direkt bağlanabilirsiniz.

BTK İletişim

Çağrı Merkezi Numarası120
BTK E-Mail Adresidestek@btk.gov.tr
Online Şikayet BildirimiForm için tıklayın.
Bölge Müdürlükleri İletişimBTK Bölge Müdürlükleri iletişim bilgilerini incelemek için tıklayın.
Yardım SayfasıBTK yardım ve öneriler sayfası için tıklayın.
Faks(0312) 294 71 45
Genel Müdürlük AdresiBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Eskişehir Yolu 10.Km No: 276 Posta Kodu: 06530 Çankaya/Ankara
Genel Müdürlük Telefon Numarası(0312) 294 72 00
Sosyal Medya HesaplarıFacebook, Twitter, Instagram, YouTube, LinkedIn

BTK Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

BTK hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Aşağıda BTK ile ilgili en önemli soruları sizin için cevaplandırdık! Siz de yorumlarda BTK ile ilgili görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz. Aynı zamanda şikayet ve taleplerinizi BTK çağrı merkezi ile görüşerek ifade edebilirsiniz.

BTK’nın Görevleri Nelerdir?

btk1BTK, Türkiye’deki ilk sektörel düzenleyici ve denetleyici kurumdur. Bu bağlamda görevleri şunlardır:

 • Kişisel verilerin işlenmesi, saklanması ve mevzuata uygun hususların denetlenmesi,
 • İnternette kişisel gizliliğin korunması,
 • Elektronik haberleşme ve iletişim alanlarında denetleme, düzenleme, uzlaştırma ve yetkilendirme yapmak,
 • Son kullanıcının özgürlüğünü ve mahremiyetini korumak,
 • Abonelik sözleşmelerini denetlemek ve gerektiği durumlarda düzenlenmesini talep etmek,
 • Hizmet kalitesini denetlemek ve gerektiği durumlarda kalitenin yükseltilmesini sağlamak,
 • Güvenilir ve sağlıklı internet ortamı oluşturmak.

BTK Hangi Alanlarda Hizmet Verir?

Vatandaşlar, BTK’nın sağladığı tüm hizmetlerden yararlanabilir:

 • Site bilgisi sorgulama,
 • IMEI işlemleri,
 • Adına kayıtlı hat sorgulama,
 • Güvenli internet ve Güvenli çocuk,
 • Zararlı içerik ihbarı,
 • Adına kayıtlı hat sorgulama,
 • Mobil/Sabit/İnternet/Kablo Tv/Uydu İşletmecilerinden Borç/Alacak Sorgulama ve Ödeme/iade İşlemlerii
 • Özel hayat gizliliğinin ihlaline yönelik bireysel başvuru,
 • Borç/Alacak bilgisi sorgulama,
 • İnternet veri kullanımı hesaplama,
 • İnternet hız testi,
 • Yasal olmayan içerik ihbarı.

Yukarıdaki hizmetlerden faydalanmak için BTK çağrı merkezi 120 ile iletişime geçebilirsiniz.

BTK Şikayeti Nasıl Yapılır?

btk2İnternet, telekomünikasyon vb. şikayetlerinizi online veya telefon yoluyla BTK’ya bildirebilirsiniz. BTK iletişim numarası 120‘yi arayarak IMEI, hat sorgulama, borç öğrenme, sosyal medya şikayeti vb. konularda talebinizi bildirebilirsiniz. Şikayetinizi online yapmak için buraya tıklayın.

E-Devlet’ten BTK Şikayeti Nasıl Yapılır?

BTK çağrı merkezi 120 ile veya E-Devlet ‘Tüketici Şikayet Bildirim Sistemi’ ile şikayetinizi belirtebilirsiniz. E-Devlet sitesine giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘Tüketici Şikayet Bildirim Sistemi’ yazın, çıkan sayfadan şikayetinizi yazabilirsiniz. İlgili sayfaya ulaşmak için tıklayın.

BTK Akademi Nedir? Ne İşe Yarar?

btkakademiVatandaşların, özellikle de gençlerin internet ve telekomünikasyon konularında eğitim alması ve sertifika kazanması için BTK akademi kurulmuştur. Herkes, bu eğitimden ücretsiz olarak faydalanabilir. BTK Akademi’de siber güvenlik, algoritma tasarımı, online yazılım, blockchain, SQL, dijital tasarım, kişisel gelişim vb. programlar yer alır. Buraya tıklayarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

BTK Eğitimlerine Nasıl Katılırım?

BTK Akademi’de yaş sınırı olmaksızın teknolojiye ilgi duyan herkes eğitim görebilir. Siz de BTK Akademi’de eğitim görmek istiyorsanız BTK Akademi’nin resmi web sitesine giriş yapmalısınız. Web sitesinden sağ yukarıda yer alan giriş butonuna tıklayın, E-Devlet şifrenizi girin ve katılmak istediğiniz programı seçin. Kaydınız aktif hale geldiğinde yine aynı sayfada ‘programa katıl’ seçeneği yer alacaktır.

BTK Akademi 6GB Hediye İnternet Nasıl Alınır?

BTK Akademi’de eğitim görenler operatör fark etmeksizin 6 GB Hediye internet hakkından faydalanabilir. Bu internet hakkı sadece BTK Akademi’deki eğitim ve program için geçerlidir. Hediye 6B internetten faydalanmak için:

 • Turkcell: BİP uygulamasında yer alan ‘keşfet’ butonuna tıklayarak 6GB Hediye internetinizi alabilirsiniz,
 • Vodafone: CEP yazıp 6666’ya gönderebilir veya Vodafone Yanımda uygulamasıyla hediye internet hakkınızı kullanabilirsiniz,
 • Turk Telekom: BTK Akademi yazıp 5555’e SMS gönderebilirsiniz. Aynı zamanda Turk Telekom müşteri hizmetleri ve mobil uygulamasıyla da hediye internet alınabiliyor.

BTK Imei Sorgulama Nedir?

btk3BTK IMEI Sorgulama, en çok kullanılan hizmetler arasında bulunuyor. Telefonun kayıp/çalıntı olup olmadığı veya ithal yollardan elde edilip edilmediği gibi konular IMEI sorgulama ile görülebiliyor. BTK Imei sorgulama E-devlet üzerinden gerçekleştiriliyor. İlgili sayfaya ulaşmak için tıklayın.

Telefonum Çalındı, Ne Yapmalıyım?

Telefonunuz çalındıysa veya kaybolduysa BTK’ya bildirimde bulunabilirsiniz. IMEI numarasını BTK çağrı merkezi ile paylaşarak telefonunuzun en kısa sürede bulunmasını sağlayabilirsiniz. BTK, ilgili IMEI numarasının kullanıldığı telefonu bloke ediyor veya SMS gönderiyor.

 

Scroll to Top