HGS Müşteri Hizmetleri

HGS Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Hızlı Geçiş Sistemi kısaca HGS, ücretli otoyol ve köprülerde direkt geçiş için kullanılıyor. Hızlı ödeme ve hızlı geçiş sağlayan bu sistem 2012 yılından beri hizmet vermektedir. HGS müşteri hizmetleri 0850 460 60 60 numaralı hattan7/24 ulaşılabiliyor. HGS çağrı merkezi ile iletişime geçerek bakiye sorgulama, ihlal sorgulama, yeni kart talebi vb. birçok konuda çözüm bulabilirsiniz.

HGS’nin iki farklı çeşidi bulunuyor. Kartlı veya etiketli sistem ise, vatandaşların tercihine göre veriliyor. Etiketli HGS sisteminde, sticker tarzındaki küçük kağıt arabanın ön camına yapıştırılıyor. HGS müşteri hizmetleri numarası ile iletişime geçerek OGS işlemlerinizi de yaptırabilirsiniz. Her iki sistem de PTT tarafından yönetiliyor.

HGS müşteri hizmetleri ve alternatif iletişim kanalları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için içeriğimizin devamına göz atabilirsiniz.

HGS Çağrı Merkezi

Telefon Numarası0850 460 60 60
Geri Arama Evet
Gerçek KişiEvet
Çalışma SaatleriHGS çağrı merkezi 7/24 aranabilir.
En İyi Arama Saati08:15 – 09:45
Direkt BağlanmaÇağrı merkezini aradıktan sonra operatör yardımıyla direkt bağlanabilirsiniz.

HGS İletişim

Müşteri Hizmetleri Numarası0850 460 60 60
Müşteri Hizmetleri E-Mail Adresihgs@kgm.gov.tr
İletişim FormuForm için tıklayın.
Kaçak GeçişHGS kaçak geçiş hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.
Yardım SayfasıHGS yardım ve öneriler sayfası için tıklayın.
Fax0 312 801 04 04
Genel Müdürlük AdresiKarayolları Genel Müdürlüğü İnönü Bulvarı No: 14 06100 Yücetepe/ANKARA
Genel Müdürlük Telefon Numarası0312  812 10 10
Sosyal Medya HesaplarıFacebook, Twitter, Instagram

HGS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

HGS ile ilgili merak ettiğiniz konuları aşağıda inceleyebilirsiniz. Sizin için HGS hakkında en çok merak edilen soruları cevaplandırdık! Yorumlarda HGS ile ilgili görüş, öneri ve sorunlarınızı belirtebilirsiniz.

HGS Nedir? Nasıl Kullanılır?

hgs1

HGS, ücretli otoyol ve köprülerde kullanmak için geliştirilmiş bir hizmettir. Bu sistemde araba, kamyon, tır vb. araçlar özel gişeler aracılığıyla doğrudan geçiş yapabilir. Ödeme, kart veya araç camındaki etiketten gerçekleştirilir.

HGS Nasıl Çalışır?

HGS etiketleri pasif RFID(Radyo Frekansı ile Tanımlama) sistemiyle çalışır. Araç camlarında bulunan bu sticker, sistem tarafından doğrulanır ve ödeme gerçekleştirilir. Bakiyede yeterli miktar yoksa 15 gün ek ödeme süresi verilmektedir.

HGS Etiket Ve Kart Farkları Nedir?

hgs2

HGS etiket sisteminde, araç etiketle ilişkilendirilir. Yeni bir araç alındıysa ve eski HGS etiketi iptal edilmediyse tüm işlemler aynı etiketle yapılır. Sık sık araç değiştirmeyenler için uygundur.

HGS kart sistemi ise sık sık araç değiştiren ve farklı araç kullanan kişiler için idealdir. Bu sistemde özel kartlar, gişelerde okutulur.

HGS Nasıl Alınır?

HGS PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalar veya benzin istasyonlarından alınır. HGS almak için araç ruhsatı ya da fotokopisi ve T.C. kimlik kartı yeterlidir.

HGS Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

hgs3

HGS anlaşmalı bankalar ile HGS başvurusu yapabilir veya bakiye yükleyebilirsiniz:

 • Akbank
 • Albaraka Türk
 • Kuveyt Türk
 • Halk Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Garanti BBVA
 • İş Bankası
 • Denizbank
 • TEB

HGS Anlaşmalı Benzin İstasyonları Hangisidir?

HGS anlaşmalı benzin istasyonları ile HGS bakiye yükleme, kart vb. işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz:

 • Türkiye Petrol
 • Shell
 • Petrol Ofisi
 • Total 
 • Opet
 • BP

HGS Bakiyemi Nasıl Öğrenebilirim?

hgs4

HGS bakiyenizi E-Devlet sistemi ile kolayca öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda HGS çağrı merkezi veya web sitesinden de sorulama yapmak mümkündür. Web sitesinden HGS sorgulaması yapmak için tıklayın.

HGS Geçiş İhlali Nedir?

Ücretli otoyol ve köprülerden geçtiğinizde HGS etiketi veya kartınız yoksa ya da hesapta bakiyeniz yetersizse geçiş ihlali yapmış olarak kabul edilirsiniz. 

Gişeden ihlalli geçtiğiniz günden itibaren 15 gün ödeme süresi verilir. Bu süre içinde ödeme yapmayanlar, geçiş ücretinin dört katını ödemek zorundadır.

HGS Ödemesi Nasıl Yapılır?

hgs5

HGS ödemesi yapmak için anlaşmalı bankaların online bankacılık veya müşteri hizmetlerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda PTT şubelerinden ve HGS çağrı merkezi numarasından da ödeme yapılabiliyor.

HGS Cezam Var Mı?

HGS cezanızı öğrenmek için E-devlet’ten HGS sorgulama bölümüne göz atabilirsiniz. Bununla birlikte HGS müşteri hizmetleri de yardımcı oluyor.

Sorgulama yapmak için tıklayın.

HGS Etiket Ve Kart Ücreti Nedir?

hgs6

HGS kart ücreti 25 TL’dir. Etiket ücreti ise 12,5 TL olarak belirlenmiştir. Her iki uygulamada da 50 TL bakiye ödemesi yapmak zorunludur.

HGS Ücreti Nedir?

HGS ücreti otoyol ve köprülere göre farklılık gösteriyor. Bununla birlikte araç sınıfına göre de ücret tarifesi değişiyor. HGS ücretlerini yakından incelemek için tıklayın.

Araç Satılınca HGS Ne Olur?

Aracınızı sattığınızda HGS etiketini camdan sökmeniz gerekir. Etiket, camdan söküldüğünde işlevsiz hale gelecektir. İçinde bulunan bakiyeyi 1 ay sonra PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Kartlı sistemi kullanıyorsanız, HGS çağrı merkezi numarasıyla iletişime geçerek yeni plaka tanımlaması yaptırabilirsiniz.

İnternetten HGS Nasıl Ödenir?

hgs8

İnternetten HGS ödemesi yapmak için PTT AVM’nin resmi web sitesini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda online bankacılık ile ödeme yapmanız mümkün. PTT AVM’nin web sitesinden ödeme yapmak için tıklayın.

HGS Ve OGS Farkı Nedir?

HGS ve OGS, PTT tarafından yönetilir ve kontrol edilir. Her iki sistemde de sürücülerin direkt geçmesi hedeflenir. OGS, HGS’ye göre sürücüler için daha maliyetlidir. Geçiş sistemlerinde herhangi bir fark yoktur.

 

Scroll to Top