KOSGEB İletişim

KOSGEB Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı veya bilinen ismiyle KOSGEB, yeni girişimcileri ve işini büyütmek isteyenleri desteklemek için kurulmuştur. 1990 yılında kurulan KOSGEB, başta faizsiz kredi ve hibe olmak üzere çeşitli projelerle işletmeleri desteklemektedir. Ancak her esnaf, girişimci veya işletmeci KOSGEB kredilerinden faydalanamıyor. KOSGEB çağrı merkezi numarası 444 1 567 ile destek kapsamları, mevcut başvuru, başvuru şartları vb. konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda yine KOSGEB kredileri, kurslar ve hibe şartları hakkında da KOSGEB çağrı merkezi ile görüşebilirsiniz.

KOSGEB işletmelerin büyüklüğüne göre farklı destekler sunuyor. Maddi destek ve teşviklerin yanı sıra ‘girişimcilik eğitimi’ de ilgili kişilere uzaktan eğitim yoluyla veriliyor. İçeriğimizin devamında KOSGEB iletişim kanalları ve KOSGEB ile ilgili en önemli detayları inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Çağrı Merkezi

Telefon Numarası444 1 567
Çalışma SaatleriPazartesi – Cumartesi 08:30 – 17:30
Direkt BağlanmaÇağrı merkezini aradıktan sonra operatör yardımıyla direkt bağlanabilirsiniz.

KOSGEB İletişim

KOSGEB Çağrı Merkezi Numarası444 1 567
E-Mail Adresikosgeb.baskanlik@hs01.kep.tr
İletişim MerkeziForm için tıklayın.
KOSGEB MüdürlükleriBulunduğunuz şehirdeki KOSGEB Müdürlüğü’nün iletişim bilgileri için tıklayın.
Yardım SayfasıKOSGEB yardım ve öneriler sayfası için tıklayın.
Faks0 312 595 28 00 
Genel Müdürlük AdresiHacı Bayram Mah. İstanbul Cad. No: 32 06050 Ulus / Altındağ / ANKARA
Genel Müdürlük Telefon Numarası0 312 368 07 15
Sosyal Medya HesaplarıFacebook, Twitter, Instagram, YouTube, LinkedIn

KOSGEB Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) hakkında merak edilen soruları sizin için yanıtladık! Aşağıdaki soruları inceleyerek KOSGEB hakkında en önemli bilgilere sahip olabilirsiniz. Yorumlarda KOSGEB ile ilgili görüş ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın!

KOSGEB Nedir? Kimler Başvurabilir?

kosgebKOSGEB, küçük ve orta işletmelere sermaye yardımı yapmaktadır. İşletmelerin ekonomide etkin bir hale gelmesi, masraflarını karşılaması, yeni makine, alet vb. alması veya işlerini büyütmesi için faizsiz kredi veya hibe desteği verilir. KOSGEB hizmetlerine T.C. vatandaşı 18 yaş ve üzeri kişiler başvuru yapabilir.

KOSGEB Başvuru Şartları Nedir?

kosgeb4KOSGEB tarafından sunulan hizmetlerden yararlanmak için KOSGEB başvuru şartları karşılanmalıdır. Başvuru şartları:

 • T.C. vatandaşı ve 18 yaş üstü olmak,
 • Daha önce KOSGEB hizmetlerinden faydalanmamış olmak (varsa ortaklardan herhangi biri de KOSGEB hizmetlerinden faydalanmamış olmalıdır)
 • Girişimcilik desteğinden faydalanılacaksa ‘uygulamalı girişimcilik eğitimi’ni tamamlamış olmak ve sertifika almaya hak kazanmak,
 • İşletmenin faal hale getirilmiş olması,
 • Projenin geliştirilmesi ve iş planının hazır halde olması gerekir.

KOSGEB, üçüncü dereceye kadar akrabaların işletmelerin devralınması halinde destek vermiyor. Buraya tıklayarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

kosgeb1Finans ve destek ihtiyacınız için KOSGEB’e başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB başvuruları E-devlet üzerinden yapılabiliyor. İlgili başvuru tarihlerinde KOSGEB’in resmi web sitesinden başvurunuzu kolayca tamamlayabilirsiniz. E-Devlet KOSGEB başvurusu için ‘E-Hizmetler’ kısmından ‘KOSGEB Başvurusu’ seçilmelidir. Başvuru belgelerini sisteme yüklemeniz gerekiyor. Ayrıntılı bilgi için KOSGEB iletişim kanallarıyla görüşebilirsiniz. KOSGEB genel müdürlüklerinden belge teslimi kabul edilmiyor.

KOSGEB başvuru tarihlerini incelemek için tıklayın.

KOSGEB Başvuru Belgeleri Nelerdir?

KOSGEB başvurunuzun sorunsuz işlemesi için başvuru belgelerini eksiksiz tamamlamalı ve sisteme yüklemelisiniz. KOSGEB Başvuru belgeleri şunlardır:

 • Başvuruyu yapan kişiye ait T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya sürücü belgesinin fotokopisi,
 • İşletmeye ait iş planı,
 • Girişimcilik desteği için başvurulacaksa girişimcilik sertifikası,
 • İşletmenin adres bilgileri ve varsa ortakların kimlik belgelerinin fotokopileri,
 • SGK hizmet dökümü,
 • Kişinin ikametgah bilgileri,
 • İşletmenin kuruluş izni ve ruhsatı,
 • İşletmenin güncel vergi levhası örneği, gelir tablosu ve bilanço örneği,
 • Kurulum sürecinde işletme için yapılan harcamaların fatura veya makbuzları,
 • Oda kayıt belgesi,
 • İşletmeye ait kira kontratı veya tapu belgesi.

KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

kosgeb2Yeni bir işletme açacaksanız veya mevcut işletmenizi geliştirmek istiyorsanız KOSGEB kredi başvurusu yapabilirsiniz. KOSGEB faizsiz kredi başvurusu için önceden açıklanan tarihleri takip etmek gerekiyor. Kredi başvurularının başladığı tarih KOSGEB tarafından duyurulmaktadır. Başvurular açıldığında KOSGEB’in web sitesinde yer alan E-Hizmetler bölümünde “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” seçerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB, farklı sektörlerdeki küçük ve orta işletmeler için birçok destek sunmaktadır. Sunulan desteklerin bir kısmı finansman içerirken bir kısmı da rehberlik programını barındırır.

 • İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri
 • AR-GE Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri
 • KOBİ Finansman Destekleri
 • Girişimcilik Destekleri
 • Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri
 • İŞGEM/TEKMER Destek Programı

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir?

kosgeb3KOSGEB, imalat/üretim, maden ve taş ocakçılığı, toptan ve perakende ticaret, inşaat, bilgi ve iletişim, lojistik ve depolama, mesleki ve bilimsel faaliyetler, idari ve destek hizmetleri, finans ve sigorta faaliyetleri, kültür, sanat ve eğlence faaliyetleri, eğitim vb. sektörlerde destek sağlamaktadır. Özellikle üretim ve imalat ya da ticaret sektörlerinde KOSGEB hizmetlerinden faydalanmak mümkündür. KOSGEB desteklenen sektörler ve meslek gruplarının tamamını incelemek için tıklayın. 

KOSGEB Kayıt Nasıl Yaptırılır?

KOSGEB’in hibe, kredi, danışmanlık, eğitim vb. hizmetlerinden faydalanmanız için KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir. KOSGEB kayıt işlemleri için şu adımları takip edin:

 • E-Hizmetler kısmından ‘KOSGEB İLK Başvuru’ seçeneğine tıklayın,
 • KOBİ Beyannamesini eksiksiz ve doğru şekilde doldurun,
 • Beyannamenin doğruluğu onaylandığında yararlanmak istediğiniz destekleri seçin.

Kaydınız tamamlanacaktır.

 

 

Scroll to Top