Tedaş Müşteri Hizmetleri

tedas musteri hizmetleri

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. iletişim adresini kullanarak şikayet, arıza bildirimleri veya diğer tüm konularda teknik destek alabilirsiniz. Elektrik dağıtımı alanında bütünlüğü sağlamak adına kurulan ve günümüzde faaliyetlerine devam eden firma, farklı güncel birçok iletişim kanalı üzerinden destek sunar. Genel müdürlük iletişim adreslerini kullanarak şikayet bildirimi veya teknik destek konusunda hızlı ve kaliteli yardım alabilirsiniz. Tedaş iletişim yöntemleri arasında son yıllarda teknolojinin ve internet altyapısının da gelişmesine bağlı olarak online yöntemlerde ortaya çıkmıştır. Online veya doğudan kurumsal iletişim kanallarını kullanarak hızlı destek alabilirsiniz.

Tedaş Kurumsal İletişim Merkezi

Tedaş kurumsal iletişim merkezini ziyaret ederek firmanın güncel iletişim kanallarını görüntüleyebilir veya sunulan tüm hizmetlere ilişkin detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Genel müdürlük, bölge müdürlükleri ve dağıtım şirketlerine ilişkin konularda yardım almak için güncel iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Tedaş Kurumsal E – Posta Adresi

bilgi@tedas.gov.tr elektronik posta adresini kullanarak firma ile resmi yazışmalarınızı yapabilir ve Tedaş hizmetlerine yönelik şikayet bildirimi, teknik destek talepleri ve diğer pek çok farklı konuda yardım almanız mümkündür. Bulunduğunuz bölgenin elektrik dağıtım şirketi ile iletişime geçerek çok daha kısa sürede olası sorunlarınız hakkında destek almanız mümkündür.

Tedaş Çağrı Merkezi Telefon Numarası

Tedaş çağrı merkezi üzerinden teknik destek veya bildirimleriniz için yardım alabilirsiniz. Tüm bölgelerde farklı dağıtım şirketleri üzerinden gerçekleştirilen hizmetler için ortak bir telefon numarası ile bulunduğunuz bölgenin elektrik dağıtım firması ile görüşmeniz mümkündür. Öte yandan Tedaş genel müdürlüğü ile görüşmek için farklı telefon numaraları üzerinden etkileşime geçmeniz gerekir. Çağrı merkezi iletişim numaralarını kullanarak kısa sürede kurumsal destek alarak her konuda bildirimlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

  • Tedaş Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 186
  • Tedaş Genel Müdürlük Telefon Numarası: +90 312 449 50 00
  • Tedaş Faks Numarası: +90 312 213 88 73

Tedaş Çağır Merkezine Direkt Bağlanma

Çağrı merkezi iletişim telefon numarasını arayarak bulunduğunuz bölgedeki elektrik dağıtım firmasının yetkilileri ile anında görüşme sağlamanız mümkündür. Çağrı merkezi telefon numarasını arayarak kısa süre içinde firma ile görüşme sağlamanız ve kaçak ihbarından sayaç hizmetlerine, abonelik işlemlerinden diğer konulara kadar her türlü sorun veya talebe ilişkin kurumsal yardım almanız mümkündür. Günün her saatinde iletişim merkezi ile görüşme sağlayarak kısa sürede geri bildirim verebilir ve güncel iletişim kanalları üzerinden tarafınıza dönüş yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Tedaş Şikayet Hattı

Elektrik dağıtım ve abonelik hizmetlerine yönelik tüm konularda şikayet bildiriminde bulunmak için güncel iletişim kanallarını aktif olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm konularda hızlı geri dönüşler almak ve şikayet bildiriminde bulunmak için güncel çağrı merkezi iletişim numarasının kullanılması tavsiye edilir. Tedaş’ı ilgilendiren her konuda genel müdürlük güncel iletişim numaralarını kullanarak kurumsal destek alabilirsiniz. Bu kapsamda en etkili şikayet birimi olarak çağrı merkezi telefon numarasının kullanımı etkili olacaktır.

  • Tedaş Şikayet Hattı: 312 449 50 00

Tedaş Resmi Sosyal Medya Hesapları

Tedaş’ın güncel tüm aktif sosyal medya hesaplarını takip ederek duyurulardan haberdar olabilir veya olası hizmet aksamaları ve sorunlarınıza ilişkin sosyal medya hesaplarını da kullanarak destek talebinde bulunabilirsiniz. Kurumların dijital dönüşüm politikaları kapsamında sosyal medya üzerinden verdikleri müşteri/vatandaş destek hizmetleri sayesinde müşteri hizmetleri ve iletişim araçları konusunda da önemli bir değişim yaşanmıştır. Tedaş sosyal medya hesapları:

Scroll to Top