Maximum Kredi Kartı Müşteri Hizmetleri Direkt Bağlanma

maximum kredi karti musteri hizmetleri

Türkiye İş Bankası’nın en çok kullanılan kredi kartlarından Maximum Kredi Kartı, müşterilerine en hızlı ve kaliteli hizmet sağlamak adına çağrı merkezi ve online iletişim kanalları üzerinden hizmet sağlamaktadır. Maximum Kredi Kartı iletişim adresleri üzerinden doğrudan banka ile görüşerek sorunlarınızı veya taleplerinizi iletmeniz mümkündür. Maximum Kredi Kartı kapsamında yaşadığınız sorunları çağrı merkezi üzerinden çözüme kavuşturmak için 0 850 724 0 724 çağrı merkezini aradıktan sonra:

  • ‘’1 veya 0’’

Numaralarını tuşlayarak anında müşteri temsilcisi ile görüşmeye başlayabilirsiniz. Kredi kartı işlemlerine ilişkin özellikle kayıp, çalıntı işlemleri için çağrı merkezini kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Maximum Kredi Kartı Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Maximum Kredi Kartı sahiplerinin karşılaştığı tüm sorunlarına ilişkin müşteri hizmetleri üzerinden destek alması mümkündür. Tüm hatlardan: 0 850 724 0 724 telefon numarasını arayarak işlem yapabilirsiniz.

Bağlantı adresi üzerinden bankanın iletişim kanalları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Maximum Kredi Kartı sahipleri için sunulan alternatif iletişim kanallarından en hızlı ve etkili iletişim kurabileceğiniz yöntemi seçerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Maximum Kredi Kartı Destek Hattı

İş Bankası kredi kartlarına ilişkin tüm işlemlerinizi Maximum Kredi Kartı destek hattı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Maximum destek hattı üzerinde yer alan iletişim kanalları ile doğrudan banka yetkililerine ulaşmanız mümkündür. Maximum Kredi Kartı başvurusu dahil tüm işlemlerinizde destek hattında yer alan yöntemlerden herhangi birini kullanmanız mümkündür.

Bağlantı adresi üzerinden tüm işlemleri görüntüleyebilir ve sorunlarına etkili çözüm önerilerini en kısa sürede alabilirsiniz.

Maximum Kredi Kartı İletişim Formu

Maximum Kredi Kartı iletişim formu ile soru, öneri ve itirazlarınızı bankaya iletmeniz mümkündür. İletişim formunu kullanım amacı ve mesajınızı yazarak doğrudan bankaya bildirmeniz mümkündür. İletişim formu üzerinde yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız halinde kısa süre içinde geri dönüş alırsınız.

Üzerinden tüm sorunlarına ilişkin şikayet ve önerileriz bankaya en kısa sürede ulaştırılır. Bu sayede banka şubelerine gitmek zorunda kalmadan birçok sorun hakkında hızlı geri dönüşler alabilirsiniz. Tüm Maximum Kredi Kartı sahipleri ve diğer kişiler bu hizmetten yararlanabilir. İletişim formu üzerinde yer alan alanların eksiksiz bir şekilde doldurulmasının ardından kısa süre içinde taleplerinize hızlı geri dönüşler alabilirsiniz.

Maximum Kredi Kartı İletişim E – Posta Adresi

Maximum Kredi Kartı hizmetlerine ilişkin banka ile resmi yazışmalarını yürütmek isteyen kişilerin iletişim adresi üzerinden bu yazışmaları yapmaları mümkündür. Dilediğiniz her konuda Maximum Kredi Kartı iletişim formu üzerinden hizmet sağlanır. Tebligata elverişli KEP adresi ise isbankasi@hs02.kep.tr adresi olarak belirlenmiştir. Online iletişim kanalları veya çağrı merkezi üzerinden yeterli desteği alamadığınız takdirde iletişim formu üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Maximum ticari kart başvuru ve hizmetleri kapsamında karşılaştığınız sorunları iletişim formu üzerinden iletebilirsiniz.

Maximum Kredi Kartı Sosyal Medya Hesapları

Türkiye İş Bankası Maximum Kredi Kartı hizmetlerine ilişkin tüm detayları, kampanya ve duyuruları sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz. Öte yandan banka ile ilgili sorunlarınızı sosyal medya hesapları üzerinden ileterek çok daha kısa sürede ve hızlı hizmet almanız mümkündür. Maximum Kredi Kartı başta olmak üzere İş Bankası resmi sosyal medya hesapları üzerinden dijital bankacılık politikaları kapsamında birçok farklı hizmet sağlanmaktadır.

Scroll to Top